Kupino aplikácia
Zadarmo v Google Play
Skutočný dopad plastov na našu planétu si uvedomuje čím ďalej viac ľudí a takzvané “bezobalové obchody” sú výsledkom snahy redukovať tvorbu nadbytočného odpadu a priniesť do domácností kvalitné a lokálne suroviny od miestnych výrobcov. V posledných rokoch sa bezobalové predajne začali rozrastať aj na Slovensku, a tak si bežné potraviny dnes môžete nakúpiť bez zbytočných obalov a dokázať tak, že aj malými krokmi sa dá urobiť veľká zmena.
Koncept zero waste, alebo život bez odpadu, je vo svete v posledných rokoch veľmi vychytenou témou. Samotný plast tvorí v našich domácnostiach viac ako 45 % odpadu, a práve to je číslo, s ktorým sa zero waste predajne snažia bojovať. Ako to v nich funguje? Zabudnite na plastové fľaše, obaly alebo mikroténové vrecúška. V bezobalových obchodoch si potraviny jednoducho odvážite a naberiete do vlastných vrecúšok alebo načapujete do vlastných nádob. Ak sa by ste sa chceli vybrať “zero waste” cestou, toto je 5 bezobalových obchodov na Slovensku, ktoré vám dokážu, že ekologické nakupovanie je našou budúcnosťou.
Predajňa U Dobrožrúta je známou adresou všetkých zero waste nadšencov v Bratislave. Všetky druhy tovaru tu sú na váhu a okrem skvelého domáceho chleba a koláčov tu nájdete tiež kvalitnú eko kozmetiku, čapovanú drogériu a rôzne dizajnové vychytávky od lokálnych tvorcov. Navyše, Dobrožrút funguje už nejaký ten mesiac aj prostredníctvom e-shopu, vďaka ktorému si môžete nechať doručiť produkty kdekoľvek na Slovensku.
Predajňa Špajza sa nachádza v Nitre a za jej vznikom stoja manželia Knolloví. Tému zníženia odpadu v Špajzi berú naozaj vážne a ich hlavný cieľ je predávať chutné lokálne potraviny. Do tohto útulného obchodíku môžete zavítať s vlastnými obalmi, do ktorých si potraviny navážite alebo vám dajú v predajni papierové vrecká, ktoré môžete použiť pri vašej ďalšej návšteve.
S Odváž(e)né odštartovali zelenú revolúciu v Prešove kamarátky Miška a Laura, ktoré do mesta priniesli ekologickejšiu alternatívu nakupovania tak ako ho poznáme. Okrem potravín na váhu a čapovanej ekodrogérie sa dievčatá venujú tiež organizácii rôznych prednášok na tému ekológie a dlhodobo udržateľných zdrojov.
Tento prvý zero waste obchodík v Košiciach otvorila rodáčka Alexandra, ktorá ekologickým životným štýlom žije telom aj dušou. Od ostatných bezobalových predajní na Slovensku sa Na kôpke odlišuje sortimentom, ktorý pochádza hlavne zo zahraničia, no v ponuke tu nájdu Košičania všetky bežné potraviny aj lokálnu výrobu.
DM drogéria je dôkazom, že zero waste prístup k nakupovaniu je naozaj veľkou témou, ktorú by nemali ignorovať ani väčšie predajné siete. Slovensko je druhou krajinou v ktorej DM spustila službu takzvaných plniacich staníc a aktuálne si môžete načapovať pracie a čistiace prostriedky v každom krajskom meste.
Fungovať 100 % zero waste je behom na dlhú trať, no to neznamená, že by ste sa mali nechať odradiť. Bezobalových obchodov stále pribúda a táto ekologickejšia varianta nakupovania sa tak dostáva medzi ľudí po celom Slovensku. Schválne! Ak budete najbližšie dni plánovať svoj vianočný nákup, skúste sa poobzerať, či nejaký vo svojom okolí nenájdete.