Kupino aplikácia
Zadarmo v Google Play
Respirátory sú primárne určené na jedno použitie, nie vždy sme ale schopní toto pravidlo takto striktne dodržiavať, a to z rôznych dôvodov. V krajných prípadoch však existuje niekoľko postupov, ktoré dokážu životnosť respirátora a niečo predĺžiť. Poďme si ukázať, ako ho správne dezinfikovať
Klasický respirátor vás dokáže 100% chrániť približne po dobu 4-8 hodín, čo v bežnom živote znamená 1 respirátor = 1 deň používania. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako problém, dlhodobé náklady na respirátory sa môžu vyšplhať na niekoľko desiatok eur.
Suma, ktorú by pri správnom používaní zaplatila za respirátory 4-členná rodina, je pri cene 0,49 eur za respirátor (aktuálna ponuka v obchodoch Lidl) presne 58,80 eur mesačne. Nehovoriac o celkovom nedostatku respirátorov v obchodoch, lekárňach a na internete, ktorý vznikol po zavedení nariadenia povinne nosiť respirátor od 3. marca 2021. V krajných prípadoch teda môže byť dezinfekcia respirátora nevyhnutným pohotovostným riešením.
Rúška a respirátory sú určené na jedno použitie – čo sa prakticky dočítate na každom príbalovom letáku. To, ako dlho vydrží respirátor, záleží od množstva častíc v atmosfére uživateľa a na jeho dychovej frekvencii a intezite. V pokynoch na použitie teda doporučenie na dezinfekciu nenájdete, no v prípade núdze je lepšie respirátor dezinfikovať ako ho nosiť bez prestávky niekoľko dní či dokonca týždňov.
Pochopiteľne ideálnou možnosťou je zadovážiť si viac respirátorov a po použití jedného si vziať respirátor nový. Sám Úrad verejného zdravotníctva (UVZSR) doporučuje dezinfekciu respirátorov iba ako nevyhnutnú poslednú možnosť v prípade bezprostredného nedostatku osobných ochranných prostriedkov.
Existuje niekoľko spôsobov dezinfekcie, no pri všetkých je potrebné dodržiavať určité pravidlá a byť opatrní pri manipulácii s respirátorom. Niektoré spôsoby sú účinnejšie a dostupnejšie, iným je lepšie sa vyvarovať.
Pri dezinfekcii respirátora v mikrovlnnej rúre musíte byť obzvlášť opatrní – respirátor môže totiž v mikrovlnke vzbĺknuť. Aby ste tomu zabránili, je potrebné ho ešte pred vložením do mikrovlnky navlhčiť vodou (napríklad pomocou rozprašovača). Podľa výkonu v mikrovlnnej rúre potom respirátor ohrievajte po dobu maximálne 3-5 minút – a nespúšťajte ho z očí!
Pozor tiež na respirátory s kovovými časťami – tie do mikrovlnky v žiadnom prípade nedávajte.
Sterilizácia rúška alebo respirátora v rúre je pravdepodobne tým najšetrnejším riešením. Podľa Českej lekárenskej spoločnosti stačí na sterilizáciu ohriať respirátor v teplovzdušnej rúre na 70 °C, a to na dobu 24 hodín.
Účinná je tiež dezinfekcia UV žiarením. Ak máte doma tzv. horské svetlo, môžete baktérie a vírusy zahubiť pomocou neho – dostatočný čas na sterilizáciu pod UV svetlom by mal byť 15 minút.
Podľa dostupných informácií sa dá respirátor dezinfikovať aj parou, podobne ako sa dezinfikujú aj ostatné zdravotnícke pomôcky. Pri respirátoroch však hrozí riziko, že sa maska zdeformuje a nebude dobre sedieť na tvári, čo znamená nižšiu účinnosť. To sa rovnako potvrdilo v jednej holandskej štúdii, pri ktorej sa respirátory typu FFP2 zdeformovali pri teplote 134°C.
V domácom prostredí je na sterilizáciu možné tiež použiť dezinfekčné prípravky na báze alkoholu, ktoré zničia vírusy aj baktérie. Nezabúdajte však, že použitím tohto spôsobu sa zníži ochranná účinnosť respirátora.
V krajnom prípade si môžete kúpiť viac respirátorov a rotovať ich. To znamená, že na každý deň použijete jeden, ktorý následne odložíte do papierového vrecúška a použite opäť najskôr po 5 dňoch. Dôležitá je pritom hygienická manipulácia a umytie rúk pred aj po sňatí respirátora. Existuje veľa druhov respirátorov a niekedy sa zdá, že je ťažké sa v nich vyznať. Prečítajte si aký respirátor vybrať, aby vás ochránil čo najúčinnejšie.
Respirátory sa dnes našťastie predávajú v potravinách, lekárňach a v rôznych online obchodoch, takže možností ako si ich zadovážiť je viacero. Pozor však na podvodníkov – aj v tejto ťažkej dobe existuje množstvo falošných webových stránok, ktoré ponúkajú respirátory za výhodné ceny, no doručenia objednávky sa nedočkáte. Respirátory nakupujte vždy zo zdrojov, ktoré poznáte. V ponuke ich aktuálne nájdete napríklad v predajniach Lidl za 0,49 eur.
Aj napriek širokej dostupnosti môže byť neustále nakupovanie nových respirátorov pre mnohých z nás finančná záťaž. Aj keď by ste mali respirátory dezinfikovať iba v krajnej núdzi, vždy je lepšie nosiť ich takto ošetrené, ako chodiť von v jednom a tom istom niekoľko dní či týždňov.